grunty

Przed malowaniem: farba podkładowa czy grunty?

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu ściany, można nałożyć trwałą, jednolitą i bardzo atrakcyjnie wyglądającą powłokę. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z malowaniem nowych ścian czy też odnawiania starych, eksperci zalecają stosowanie specjalnych preparatów, takich jak farby podkładowe i grunty. Warto jednak zastanowić się kiedy należy skorzystać z gruntu, a kiedy z farby podkładowej.

Grunt na ścianę – kiedy należy go stosować?

Podstawowym zadaniem, jakie posiada grunt na ścianę, jest skuteczne wzmocnienie pokrywanej powierzchni oraz zmniejszenie poziomu wchłaniania. Zwykle taki preparat jest więc nakładany na ściany, które zostały wykończone materiałami o dużej chłonności, takimi jak płyty kartonowo-gipsowe czy też tynki gipsowe. Duża chłonność gipsu i jego materiałów pochodnych sprawia, że farba nawierzchniowa po nałożeniu może nierówno wysychać, a to z kolei doprowadza do powstawania różnego rodzaju smug czy też przebarwień. Warto więc zastosować dobry grunt, aby wzmocnić powierzchnię i uzyskać jednolity kolor przed nałożeniem farby docelowej. Jeśli nie mamy do czynienia z nowymi ścianami tylko odnawianymi powierzchniami to warto zastosować grunt, jeśli stan tych powierzchni jest bardzo zły. Preparaty gruntujące skutecznie wnikają w powierzchnię wiążąc luźne cząstki i zapewniając ogólne jej wzmocnienie. Dzięki temu można osiągnąć równomierny stopień wchłaniania farby nawierzchniowej, a to z kolei przekłada się na estetyczny, jednolity kolor bez przebarwień, smug czy też zacieków. Warto też dodać, że grunt zmniejsza ilość potrzebnej farby nawierzchniowej, a to z kolei przekłada się na sporą oszczędność zarówno pieniędzy, jak i czasu.

Zobacz również  Najlepsze artykuły przemysłowe w sklepie e-spar: Ranking i recenzje.

Farby podkładowe i ich zastosowanie

Głównym zadaniem farby podkładowej jest skuteczne wzmocnienie powierzchni, poprawa przyczepności oraz ujednolicenie koloru. Generalnie warto stosować takie preparaty na ścianach, które są odnawiane i charakteryzują się dobrym stanem powierzchni. Bardzo dobrym pomysłem jest wybór farb podkładowych podczas malowania mającego na celu zmianę koloru ścian na mniej intensywny i jaśniejszy. Dzięki zastosowaniu farby podkładowej można praktycznie całkowicie „odciąć” poprzednią barwę i w związku z tym nie trzeba nakładać wielu warstw farby docelowej, a to z kolei pozwala oszczędzić czas i pieniądze.

O czym należy pamiętać przy wyborze gruntów i farb podkładowych?

Jeśli chodzi o grunt to bardzo ważna jest wiedza na temat stanu powierzchni przeznaczonej do malowania. Należy sprawdzić czy dany produkt jest przeznaczony do konkretnego rodzaju powierzchni, która ma zostać pomalowana. Warto dodać, że grunt czy też farbę podkładową można zastosować nie tylko w przypadku chęci naniesienia na ścianę farb akrylowych lub lateksowych. Produkty tego rodzaju zapewniają doskonałe przygotowanie powierzchni pod płytki kamienne, ceramiczne, tapety czy też tynki strukturalne. Warto więc zwracać uwagę na informacje producentów, które mówią wyraźnie o tym do czego nadaje się dany preparat gruntujący czy też podkładowy. Na szczęście wybór takich produktów na polskim rynku jest bardzo szeroki, więc każdy powinien znaleźć preparat spełniający konkretne wymagania.

Zobacz również  Najlepsze artykuły przemysłowe w sklepie e-spar: Ranking i recenzje.