sok z wyciskarki

Wyciskarka do soku. Czy warto kupić?

Sprzęty typu wyciskarka do soku czy sokowirówka są coraz bardziej popularne. W mediach można znaleźć coraz więcej publikacji ukazujących jakie korzyści płyną z posiadania takiego sprzętu w domowym zaciszu. Czy rzeczywiście warto mieć go w swoim posiadaniu? Kiedy i komu przyda się najbardziej?

Czym różnią się wyciskane soki od tych z kartonu?

Sceptycy posiadania wyciskarki w domu od razu wytoczą sztandarowy argument – po co kupować maszynę do produkcji soków, skoro sklepowe półki są nimi zastawione? Oczywiście nie da się ukryć, że jest w czym wybierać jeżeli chodzi o kartonowe odpowiedniki soków, jednak różnica między tym co można nabyć w sklepie, a tym co można wyprodukować samemu jest znaczna.

Chodzi głownie o skład produktów gotowych, bowiem posiadają one, oprócz naturalnego soku, bardzo dużo wzmacniaczy smaku, konserwantów oraz cukrów. To dodatki całkowicie niepotrzebne ze zdrowotnego punktu widzenia. Oczywiście ich zadaniem jest utrzymanie świeżości soku jak najdłużej oraz wzbogacenie jego smaku. I choć nadal lepiej jest pić soki kartonowe od np. napojów gazowanych, to niestety w porównaniu z sokami własnej produkcji, wypadają one jako wręcz coś nieodpowiedniego dla naszego organizmu.

Zobacz również  5 pomysłów na posiłek do pracy (garmażerka)

Samodzielnie wyciskane soki będą miały taką zawartość, na jaką sami się zdecydujemy, a więc jeśli chcemy 100% sok z marchwi, tak też będzie.

Jak działa wyciskarka do soku?

Wyciskarka działa zupełnie inaczej niż sokowirówka, chociaż niewprawione w temacie osoby mogą uznać, iż są to urządzenia takie same, z uwagi na fakt, iż jedno i drugie daje sok. Tymczasem wyciskarka została oparta na innej, bardziej zaawansowanej technologii.

Na rynku są różne jej rodzaje – wolnoobrotowa jednoślimakowa, dwuślimakowa. Najbardziej polecane modele to te, które opierają się na wchodzących w siebie nawzajem tłokach, czyli dwuślimakowe. Największa różnica w stosunku do sokowirówki opiera się na tempie pracy, gdzie sokowirówka działa na dużych obrotach. Wyciskarka działa wolniej i w żadnym stopniu nie jest to jej wada, bowiem wolniejsza praca pozwala na dokładniejsze wyciskanie soków. Wysokie obroty jakie generuje sokowirówka może i skracają czas pracy, jednak powodują wytwarzanie wysokiej temperatury. Jest ona niekorzystna dla wyciskanych produktów i zabija część ich drogocennych właściwości.

Wyciskarka może wyciskać twarde warzywa, z których również powstają pyszne soki. Dobrym przykładem jest popularna marchewka, która jednak jest dość twarda. Sokowirówka może sobie nie poradzić z tak specyficzną strukturą, a na sklepowych półkach ciężko jest znaleźć zdrowy sok wyłącznie z marchewki.

Zobacz również  Zalety kupowania cukru przez internet

Kto powinien kupić wyciskarkę do soków?

Wyciskarka jest polecana szczególnie osobom, które chcą zadbać o swoje zdrowie. Zastąpienie ciężkostrawnego śniadania szklanką świeżego soku jest idealnym rozwiązaniem. W dodatku dobór warzyw i owoców może być w pełni podyktowany własnymi preferencjami, ponieważ każdy z nich wykazuje inne właściwości np. cytrusy odpowiednie są dla diabetyków.

Również osoby chcące zrzucić dodatkowe kilogramy na pewno znajdą niejedno zastosowanie wyciskarki w kuchni – kilkudniowy detox ciała może być wykonany właśnie przy pomocy wyciskarki.

Mamy chcące, by ich pociechy rosły zdrowe i silne, powinny zastąpić słodkie przekąski świeżymi sokami i podawać je jako podwieczorek. Przy pomocy kilku trików możliwe jest wyczarowanie pysznego, słodkiego musu, w którym zakocha się niejeden maluch.

Warto jest zakupić dobrą wyciskarkę wolnoobrotową, jeśli chcemy dołączyć do swojego codziennego menu smaczny i zdrowy dodatek lub chcemy naprawić swoje zdrowie, niezależnie od schorzenia i jego stopnia zaawansowania.