Soczewki kontaktowe

Jakie są koszty związane z soczewkami kontaktowymi?

Soczewki kontaktowe są o wiele wygodniejsze od okularów korekcyjnych, a przy tym równie dobrze redukują wady wzroku. Przemawiają za nimi także względy estetyczne – nie każdy wygląda i czuje się dobrze w okularach. Jednak wiele osób uważa, że regularne kupowanie soczewek ponosi ze sobą duże koszty. Czy to prawda? Ile rzeczywiście wynoszą soczewki kontaktowe?

Ile trzeba wydać na soczewki kontakowe?

Pierwszym kosztem związanym z soczewkami kontaktowymi jest wizyta u okulisty. Pod żadnym pozorem nie należy samodzielnie dobierać pierwszej pary. Nie każdy bowiem może nosić soczewki. Ponadto nasze oczy mogą różnie reagować na niektóre modele. Wiąże się to z podrażnieniami i stanami zapalnymi. Koszt wizyty u okulisty uzależniony jest od wielu czynników, jednak przeważnie wynosi około 100 zł. Lekarz nie tylko zbada oczy i zadecyduje czy możemy nosić soczewki, ale także nauczy je zakładać i dobierze pierwszą parę. Po tej wizycie większość okulistów daje swoim pacjentom dobrane soczewki, a ich koszt wliczony jest w cenę wizyty.

Ile kosztują soczewki jednodniowe?

Soczewki jednodniowe są najwygodniejsze spośród wszystkich typów, ponieważ nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a po zdjęciu należy po prostu wyrzucić je do kosza. Jednak ich koszt przy stałym użytkowaniu jest wyższy niż tych na dłuższy czas. Opakowanie zawierające 15 sztuk soczewek jednorazowych to wydatek ok. 40 zł. Oznacza to, że w skali miesiąca na ten rodzaj soczewek należy wydać ok. 80 zł. W przypadku soczewek jednodniowych to jedyne koszty, które trzeba ponieść, ponieważ nie wymagają one zakupu płynu do pielęgnacji. Mimo to korzystanie z nich jest droższe niż soczewek wielokrotnego użytku.Soczewki kontaktowe

Zobacz również  Czy ketchup jest zdrowy?

Ile kosztują soczewki wielokrotnego użytku?

Spośród soczewek wielokrotnego użytku wyróżniamy: dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne. Jednak najbezpieczniej stosować pierwsze dwa typy. Soczewki kwartalne i roczne trudniej przez tak długi czas utrzymać w odpowiednim stanie, dlatego polecane są przede wszystkim osobom z dużymi wadami wzroku, dla których trudno o inne rodzaje. Zarówno do soczewek dwutygodniowych, jak i miesięcznych należy zakupić płyn pielęgnacyjny. Opakowanie o pojemności 600 ml to koszt ok. 40 zł. Nie jest to jednak duży wydatek biorąc pod uwagę, że powinno ono wystarczyć na ok. 5 miesięcy. Jedna para soczewek miesięcznych kosztuje od 15 do 50 zł, w zależności od producenta. Koszt soczewek dwutygodniowych jest bardzo zbliżony do ceny miesięcznych, więc w skali miesiąca ich użytkowanie wychodzi drożej. Wynika to stąd, że im częściej zmieniamy soczewki tym  łatwiej je utrzymać w czystości, co przekłada się na komfort użytkowania i cenę.

Soczewki kontaktowe nie są dużym wydatkiem. Pierwszą parę należy dobrać u okulisty, ale każdą kolejną można kupić w internecie. Znajdziemy tam wiele zestawów soczewek w korzystnych cenach. W ciągu miesiąca możemy wydać na nie od 20 do 80 zł, w zależności od rodzaju i marki.