Soczewki Acuvue

Soczewki kontaktowe na lato

Lato, to czas odpoczynku, beztroski i zwiększonej aktywności. Wydłużone godziny dnia sprawiają, że jesteśmy aktywni zdecydowanie dłużej, dzięki czemu powiększa się lista zajęć, którym możemy się oddać. Czy soczewki kontaktowe mogą pomóc w aktywnym wypoczynku i w poszerzeniu zakresu zadań, jakie może wykonać osoba posiadająca wadę wzroku?

Odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak. Wiele sportowych zajęć nie byłaby możliwa do wykonana przez osobę noszącą okulary. Wiele osób oczywiście nie rezygnuje z tego typu aktywności, niemniej osadzone na nosie oprawki zdecydowanie je utrudniają, zabierając przyjemność z letniego słońca, a nawet powodując zagrożenie.

Soczewki vs okulary: letnie starcie

Soczewki zostały stworzone z myślą o osobach, które posiadają wadę wzroku, ale nie chcą rezygnować z wolności wyboru. Ktoś, kto nosi okulary, przyzwyczaja się do nich bardzo szybko, jednak już zawsze musi mieć świadomość wiążących się z tym ograniczeń.

Przykładem niech będzie sport ekstremalny – np. skok na bungee. Osoba, która zdecydowała się na soczewki, po prostu go wykona. Jednak osoba nosząca na co dzień okulary ma dwa rozwiązania: może jakimś sposobem przytwierdzić je do głowy, skoczyć i trzymać kciuki, by to rozwiązanie zadziałało, lub zdjąć okulary i skoczyć bez ryzyka – ale z uwagi na wadę wzroku nie ujrzeć zniewalających krajobrazów. To tylko jeden przykład tego, jak wygodnym rozwiązaniem są soczewki na lato.

Zobacz również  Co robić, gdy włosy wypadają? Skuteczne metody i produkty Davines na wypadanie włosów.

Jednodniowe czy miesięczne – jakie wybrać?

Wykorzystanie elastycznych tworzyw do produkcji soczewki kontaktowej otworzyło zupełnie nowy rozdział w okulistyce. Nie tylko dlatego, że miękkie soczewki są zdecydowanie łatwiejsze w użyciu (ich giętka struktura łatwo dopasowuje się do powierzchni, a pomyłka nie jest bolesna), ale także dlatego, że otworzyło to drogę do stworzenia soczewek z czasem użytkowania Soczewki-1-Day-Acuvue-Moistdostosowanym do preferencji użytkownika.

Soczewki jednodniowe to rozwiązanie bardzo wygodne na przykład w podróży. Każdego wieczoru, tuż przed snem, wystarczy soczewkę wyjąć. Ponieważ jej przydatność nie obejmuje wymiany (są to soczewki jednorazowe), do minimum ograniczona jest konieczność uwzględniania jakichkolwiek dodatkowych produktów. Soczewki zakładamy rano, wieczorem po prostu je wyrzucamy. W trakcie dnia nie ma praktycznie żadnych ograniczeń co do ich stosowania. Sterylne opakowania zapewniają bezpieczeństwo, dzięki czemu nawet w dalekiej podróży oczy wyposażone w soczewki jednodniowe pozostają pod ścisłą ochroną. To rozwiązanie szczególnie polecane osobom, których wada wzroku nie wymaga stałego noszenia okularów, a jedynie sporadycznego wsparcia.

Soczewki miesięczne to z kolei rozwiązanie dla osób, które wymagają stałej korekcji wzroku, ale cenią sobie aktywność i swobodę. Soczewki tego typu przeznaczone są do użytku na okres 30 dni i nocy. W tym czasie (w zależności od rodzaju soczewek) konieczne jest ich zdejmowanie na noc, czyszczenie i przechowywanie w specjalistycznym, przeznaczonym do tego celu płynie. Na rynku dostępne są już jednak soczewki miesięczne, których przez przepisowe 30 dni nie trzeba w ogóle zdejmować.

Zobacz również  Ile kosztują soczewki i co ile trzeba je wymieniać?

To, na jakie soczewki kontaktowe zdecyduje się posiadająca wadę wzroku osoba, zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji. Nie bez znaczenia jest także oczywiście zalecenie lekarza okulisty, który w pewnych przypadkach może zalecić stosowanie określonego rodzaju korekcji.