ekologiczne mleko

Które mleko w proszku wybrać dla dziecka?

Zdaniem lekarzy pediatrów, najlepszym pokarmem dla noworodków i niemowląt jest mleko matki. Czasami jednak kobieta nie chce lub nie może karmić dziecka piersią. Kiedy pokarmu jest za mało, maluch nie najada się do syta. Kiedy tak się stanie, trzeba rozpocząć dokarmianie niemowlęcia odpowiednim do wieku mlekiem w proszku. Które wybrać?

Kiedy dziecku podaje się mleko w proszku?

Noworodki i niemowlęta powinny być karmione mlekiem mamy, które jest najlepszym pokarmem pod względem odżywczym – zawiera bowiem odpowiednią ilość białka, witamin i soli mineralnych dopasowanych do wieku niemowląt. Noworodek powinien być przystawiany do piersi karmiony przez mamę. Czasami nie jest to możliwe z różnych powodów, np. kobieta ma za mało mleka i dziecko byłoby głodne. W takiej sytuacji trzeba wprowadzić dodatkowy pokarm, czyli mleko modyfikowane dostosowane do wieku dziecka, gdyż jego skład jest dopasowany do potrzeb dziecka na danym etapie rozwoju. O pomoc w wyborze warto poprosić lekarza pediatrę, który sprawdzi, czy maluch nie ma alergii oraz czy nie ma konieczności podawania specjalnego mleka w proszku, np. dla wrażliwych brzuszków. Jak wprowadzać mleko? Przede wszystkim powoli, by dziecko przyzwyczaiło się do nowego smaku. Zazwyczaj dzieje się to szybko, gdyż ekologiczne mleko w proszku jest tak robione, by smakowało niemowlętom. Przede wszystkim trzeba najpierw podawać pierś, a później mieszankę i dać dziecku czas na to, by przyzwyczaiło się do picia z butelki.

Zobacz również  Pyszny napar na zimę – poznaj go!

Rodzaje mleka w proszku. Które mleko wybrać?

W sklepach i aptekach znajdziemy wiele rodzajów mleka, a zróżnicowanie to wynika nie tylko z tego, że są różni producenci, ale przede wszystkim z różnych potrzeb niemowląt. Dzieci mogą mieć alergię pokarmową, nietolerancję laktozy, niedojrzałym układem trawiennym czy celiakią. Specyficzne wymagania ma także dziecko przedwcześnie urodzone. Mleko w proszku robi się z mleka krowiego, zmodyfikowanego odpowiednio do potrzeb odżywczych małych dzieci. Z mleka usuwany jest nadmiar białka i substancji mineralnych takich jak potas, sód, fosfor i chlor, a wzbogaca się je w witaminy (A, E, C, K), pierwiastki (żelazo, wapń, cynk, miedź) oraz inne składniki odżywcze. Rodzice dzieci zagrożonych alergią powinni podawać mleko typu HA, czyli hipoalergiczne, przeznaczone do profilaktycznego stosowania u zdrowych dzieci, ale posiadających w rodzinie osoby obciążone alergią. Jeśli u dziecka już wystąpiła alergia, odpowiednie będą hydrolizaty, czyli preparaty o wysokim stopniu hydrolizy. W procesie hydrolizy białka mleka krowiego zostają podzielone na małe cząsteczki, które nie wykazują już właściwości uczulających. Mleko AR to preparat przeznaczony dla dzieci cierpiących na chorobę refluksową, a mleko modyfikowane R podaje się dzieciom, które mają duży apetyt.
Mleko w proszku trzeba dobrać tak, by odpowiadało na potrzeby organizmu dziecka, a najlepiej zrobić to w porozumieniu z pediatrą, który dobierze odpowiedni rodzaj pokarmu.

Zobacz również  Hummus – co to jest, jakie ma właściwości?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.