kosmetyki dla dzieci

Jakie kosmetyki do kąpieli dla noworodka

Kąpiel noworodka wymaga specjalistycznych kosmetyków, dostosowanych do wrażliwej skóry maluszka. Powinny być to produkty pozbawione szkodliwych konserwantów i drażniących detergentów. Czym powinny zatem charakteryzować się kosmetyki dla niemowląt?

Higiena noworodka to aspekt wymagający zastosowania profesjonalnych kosmetyków. Wrażliwa skóra dziecka jest niezwykle podatna na wysuszenie, podrażnienie i uszkodzenie, dlatego wymaga delikatnych produktów pielęgnacyjnych.kosmetyki dla dzieci

Jakich składników w kosmetykach dla niemowląt należy unikać?

Kąpiel noworodka nie może odbywać się przy użyciu produktów używanych w przypadku dojrzałej skóry. Pamiętajmy, że żele pod prysznic i szampony dla dorosłych nie sprawdzą się – wywołają tylko podrażnienia, a nawet stany atopowe i wysuszenie delikatnej skóry niemowlęcia. Kosmetyki dla noworodka nie mogą zawierać substancji powszechnie stosowanych w produktach myjących dla dorosłych – silnych detergentów, takich jak Sodium Lauryl Sulfate (SLS) oraz Sodium Laureth Sulfate (SLES), których cechą charakterystyczną jest powstawanie obfitej piany. Te związki chemiczne znakomicie usuwają brud i łój, jednak mogą powodować powstawanie wyprysków, silnie wysuszają skórę, co jest szkodliwe zwłaszcza w przypadku noworodków. Badania dowodzą, że są także silnie toksyczne w przypadku dostania się do oka niemowlęcia. Wybierając kosmetyki dla noworodka, dokładnie analizujmy więc skład produktów – SLS-y i SLES-y zazwyczaj pojawiają się na samym początku, co oznacza, że mają bardzo wysoki udział w całym kosmetyku.

Zobacz również  Jakie są koszty związane z soczewkami kontaktowymi?

Do substancji, które mogą wywoływać alergie należą również parabenykonserwanty często dodawane do balsamów i produktów nawilżających. Badania wykazały, że składniki te mogą mieć działanie kancerogenne, czyli powodujące powstawanie nowotworów. Przygotowując kąpiel noworodka, unikamy zatem produktów mających w składzie Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben czy Butylparaben.

Higiena noworodka – najlepsze kosmetyki

Kosmetyki dla niemowląt powinny charakteryzować się przede wszystkim bardzo delikatnym składem – najlepiej roślinnym oraz niskim PH, które nie podrażni skóry dziecka. Wyrzućmy kosmetyki z zawartością konserwantów, sztucznych barwników, a także na bazie alkoholu. Dobrze sprawdzą się za to naturalne olejki, ekstrakty z ziół i roślin. Warto też inwestować w kosmetyki dla noworodka pozbawione substancji zapachowych, które mogą wywoływać podrażnienia. Bezzapachowe i najlepiej bezbarwne żele gwarantują, że do wyprodukowania kosmetyku nie użyto drażniących związków chemicznych. Sprawdzajmy również atesty i certyfikaty wydane przez instytuty zajmujące się zdrowiem niemowląt – m.in. Centrum Zdrowia Dziecka czy Państwowy Zakład Higieny. Dzięki temu kąpiel noworodka będzie bezpieczna i nie przyczyni się do podrażnienia skóry.

Uważajmy na popularne kosmetyki dla niemowląt

Odpowiednia higiena noworodka wymaga więc sporej wiedzy – analizowania składów, sprawdzania znaczenia substancji stosowanych w produkcji kosmetyku. Trzeba też z dystansem podchodzić do szeroko reklamowanych środków, które promowane są jako niezwykle delikatne, a w rzeczywistości zawierają silnie drażniące detergenty czy parabeny.