budowa szyi

Jak zbudowana jest szyja?

Szyja jest jednym z najważniejszych elementów ludzkiego ciała, stanowiącym swego rodzaju filar podtrzymujący głowę. Oczywiście pełni ona również funkcję pośrednika pomiędzy mózgiem a resztą ciała, dlatego jej uszkodzenia często kończą się nie tylko poważnymi urazami i permanentnymi obrażeniami, ale również śmiercią. Osoby zafascynowane biologią z pewnością z podekscytowaniem analizują złożoność anatomiczną szyi ludzkiej. Jednak budowa szyi bywa momentami na tyle skomplikowana, że podczas nauki dobrze jest też korzystać ze streszczonej wiedzy w pigułce. Właśnie taką „pigułką” jest ten artykuł.

Kilka słów o ludzkiej szyi

Szyja jest obszarem, który fachowo obejmuje miejsca od dolnej krawędzi szczęki do obojczyków i mostka. Poza umożliwianiem człowiekowi poruszania głową jest ona też miejscem, które pozwala na swobodny dopływ krwi do mózgu oraz przekazywanie wszelkich bodźców nerwowych pomiędzy nim a ciałem. Dlatego też znajdują się w niej liczne i jedne z najważniejszych tętnic oraz nerwów. Jednak w szyi znajdują się również kluczowe do życia narządy, a mianowicie gardło, krtań i tchawice.

Kostna budowa szyi człowieka

Zacznijmy od tego jakie kości składają się na szyję ludzką. Są to przede wszystkim kręgi szyjne stanowiące szczyt kręgosłupa. Kręgów tych jest siedem, a pierwsze dwa pełnią tutaj szczególnie ważną rolę. Pierwszy krąg oczywiście podtrzymuje głowę, natomiast drugi pozwala na jej swobodne obracanie. Należy jednak pamiętać, że poza kręgami szyjnymi w obrębie szyi człowieka znajdują się też inne kości. Mowa tu chociażby o kości gnykowej i chrząstkach, które mają wiele funkcji, między innymi zezwalając na oddychanie oraz ułatwiając ruch szyjny.

Zobacz również  Na czym polega test na płodność u mężczyzn?

Więcej dowiesz się tutaj.

budowa szyi

Jakie mięśnie składają się na szyję?

Mięśnie szyi można podzielić na trzy grupy: powierzchowne, środkowe i głębokie. Na pierwsze z nich składa się między innymi mięsień szeroki szyi, który jest odpowiedzialny za pociąganie ust ku dołowi, na przykład kiedy człowiek próbuje zrobić smutną minę. Ponadto powierzchownym również nazywamy mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy. Jak nazwa wskazuje jest on dosyć obszerny, a co za tym idzie bardzo silny. Dlatego to właśnie on jest bezpośrednio odpowiedzialny za poruszanie głową ludzką.

Następnie mamy mięśnie środkowe, na które składają się liczne mięśnie podgnykowe i nadgnykowe. Do pierwszej grupy zalicza się cztery konkretne mięśnie: mostkowo-gnykowy, łopatkowo-gnykowy, mostkowo-tarczowy oraz tarczowo-gnykowy. Choć są one osobnymi mięśniami, to mają głównie jedno wspólne zadanie – podpieranie języka i żuchwy podczas ich ruchu. Mięśni nadgnykowych również jest czwórka: mięsień dwubrzuścowy, rylcowo-gnykowy, żuchwowo-gnokowy oraz bródkowo gnykowy. Odpowiadają one za obniżanie żuchwy oraz unoszenie kości gnykowej.

Ostatnią grupą są mięśnie głębokie szyi. Wśród nich też występuje podział, z tym że na mięśnie pochyłe oraz przedkręgowe. Pierwsza część mięśni składa się z mięśnia przedniego, środkowego oraz tylnego. Jak ich wspólna nazwa wskazuje, odpowiadają one za pochylanie kręgosłupa szyjnego na boki. Z kolei mięśnie przedkręgowe, a dokładniej mięsień prosty przedni głowy, długi głowy oraz długi szyi, spośród swoich wielu funkcji przyczyniają się głównie do ruchu głowy z szyją w przód i w tył.

Zobacz również  Sprawdzone sposoby na bóle

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *