budowa szyi

Jak zbudowana jest szyja?

Szyja jest jednym z najważniejszych elementów ludzkiego ciała, stanowiącym swego rodzaju filar podtrzymujący głowę. Oczywiście pełni ona również funkcję pośrednika pomiędzy mózgiem a resztą ciała, dlatego jej uszkodzenia często kończą się nie tylko poważnymi urazami i permanentnymi obrażeniami, ale również śmiercią. Osoby zafascynowane biologią z pewnością z podekscytowaniem analizują złożoność anatomiczną szyi ludzkiej. Jednak budowa szyi bywa momentami na tyle skomplikowana, że podczas nauki dobrze jest też korzystać ze streszczonej wiedzy w pigułce. Właśnie taką „pigułką” jest ten artykuł.

Kilka słów o ludzkiej szyi

Szyja jest obszarem, który fachowo obejmuje miejsca od dolnej krawędzi szczęki do obojczyków i mostka. Poza umożliwianiem człowiekowi poruszania głową jest ona też miejscem, które pozwala na swobodny dopływ krwi do mózgu oraz przekazywanie wszelkich bodźców nerwowych pomiędzy nim a ciałem. Dlatego też znajdują się w niej liczne i jedne z najważniejszych tętnic oraz nerwów. Jednak w szyi znajdują się również kluczowe do życia narządy, a mianowicie gardło, krtań i tchawice.

Kostna budowa szyi człowieka

Zacznijmy od tego jakie kości składają się na szyję ludzką. Są to przede wszystkim kręgi szyjne stanowiące szczyt kręgosłupa. Kręgów tych jest siedem, a pierwsze dwa pełnią tutaj szczególnie ważną rolę. Pierwszy krąg oczywiście podtrzymuje głowę, natomiast drugi pozwala na jej swobodne obracanie. Należy jednak pamiętać, że poza kręgami szyjnymi w obrębie szyi człowieka znajdują się też inne kości. Mowa tu chociażby o kości gnykowej i chrząstkach, które mają wiele funkcji, między innymi zezwalając na oddychanie oraz ułatwiając ruch szyjny.

Zobacz również  Jak wygląda laserowa korekcja wzroku?

Więcej dowiesz się tutaj.

budowa szyi

Jakie mięśnie składają się na szyję?

Mięśnie szyi można podzielić na trzy grupy: powierzchowne, środkowe i głębokie. Na pierwsze z nich składa się między innymi mięsień szeroki szyi, który jest odpowiedzialny za pociąganie ust ku dołowi, na przykład kiedy człowiek próbuje zrobić smutną minę. Ponadto powierzchownym również nazywamy mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy. Jak nazwa wskazuje jest on dosyć obszerny, a co za tym idzie bardzo silny. Dlatego to właśnie on jest bezpośrednio odpowiedzialny za poruszanie głową ludzką.

Następnie mamy mięśnie środkowe, na które składają się liczne mięśnie podgnykowe i nadgnykowe. Do pierwszej grupy zalicza się cztery konkretne mięśnie: mostkowo-gnykowy, łopatkowo-gnykowy, mostkowo-tarczowy oraz tarczowo-gnykowy. Choć są one osobnymi mięśniami, to mają głównie jedno wspólne zadanie – podpieranie języka i żuchwy podczas ich ruchu. Mięśni nadgnykowych również jest czwórka: mięsień dwubrzuścowy, rylcowo-gnykowy, żuchwowo-gnokowy oraz bródkowo gnykowy. Odpowiadają one za obniżanie żuchwy oraz unoszenie kości gnykowej.

Ostatnią grupą są mięśnie głębokie szyi. Wśród nich też występuje podział, z tym że na mięśnie pochyłe oraz przedkręgowe. Pierwsza część mięśni składa się z mięśnia przedniego, środkowego oraz tylnego. Jak ich wspólna nazwa wskazuje, odpowiadają one za pochylanie kręgosłupa szyjnego na boki. Z kolei mięśnie przedkręgowe, a dokładniej mięsień prosty przedni głowy, długi głowy oraz długi szyi, spośród swoich wielu funkcji przyczyniają się głównie do ruchu głowy z szyją w przód i w tył.

Zobacz również  Choroby reumatyczne – jak sobie z nimi poradzić?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *