produkty ekologiczne

Jak sprawdzić czy produkt jest ekologiczny?

Coraz więcej osób interesuje się tym, co je. W sklepach dostępnych jest bardzo wiele produktów, które nierzadko mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Dlatego warto kupować produkty ekologiczna, które są sprawdzone, zdrowe i nie zawierają szkodliwych substancji. Ale jak rozpoznać takie produkty? Gdzie można je kupić?

Jak rozpoznać ekologiczne produkty?
W dzisiejszych czasach jest bardzo wiele sklepów ze zdrową żywnością, jedzeniem organicznym i bio. Jednak nie każdy z tych sklepów posiada żywność ekologiczną. A czym różni się jedzenie ekologiczne od organicznego czy bio. Są to nazwy, które stosuje się zamiennie, jednak nie zawsze oznaczają one, że produkt nie zawiera szkodliwych substancji. Jest jednak metoda, aby to sprawdzić.

Produkty ekologiczne muszą posiadać odpowiedni certyfikat. Jest on wydawany przez Unię Europejską i jest oznakowany logiem produkcji ekologicznej. Żeby producent otrzymał taki certyfikat, musi poddać się specjalnej kontroli. Zdrowa żywność naturalna jest produkowana w tradycyjny sposób bez użycia chemicznych dodatków.

Czy każdy produkt z napisem „naturalny” jest ekologiczny?
Wielu producentów na opakowaniach bardzo często używa słowa „naturalny”. Jednak nie musi to wcale oznaczać, że produkt wyprodukowany został przy zastosowaniu naturalnych składników. Takie zabiegi stosuje wielu producentów, aby zwiększyć sprzedaż.

Kupując żywność należy przede wszystkim czytać etykiety. Podstawową rzeczą jest sprawdzenie składu. W składzie nie powinny znajdować się barwniki, sztuczne aromaty i wspomagacze smaku czy konserwanty. Jeśli skład produktu jest długi, to najczęściej oznacza, że znajduje się w nim bardzo dużo składników chemicznych, które mogą zaszkodzić zdrowiu. Oprócz etykiety należy sprawdzić również kraj pochodzenia produktu, datę ważności oraz czy posiada on certyfikat ekologiczny.

Zobacz również  Twarożek na kolację - jak schudnąć

Gdzie można kupić produkty ekologiczne?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, sklepów ze zdrową żywnością jest bardzo dużo. Również w supermarketach znajdują się półki z żywnością eko. Jednak nawet w takich miejscach należy przeczytać skład produktu i sprawdzić, czy posiada on ekologiczny certyfikat.

Sklepy ekologiczne znajdują się nie tylko w dużych miastach, ale również w niewielkich miejscowościach. Jest również bardzo dużo sklepów internetowych. Sklepy online posiadają znacznie większy asortyment. W sklepie internetowym można trafić również na produkty w niższych cenach niż w sklepach tradycyjnych.

Wybierając zakupy w sklepie internetowym, należy zwrócić uwagę na opis produktów. Na stronie sklepu powinny być zawarte wszystkie niezbędne informacje na temat towaru. Musi znaleźć się skład, data produkcji oraz data przydatności do spożycia. Oferta musi zawierać również kraj pochodzenia produktu. Jeśli takich informacji nie ma na stronie, to należy poprosić sprzedawcę o to, aby mailem wysłał nam te dane. Zakupy online mają jeszcze jeden plus. Kupujący ma prawo do zwrotu towaru zakupionego przez Internet w ciągu 14 dni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *