Ile kosztują soczewki i co ile trzeba je wymieniać?

 

Gdy już zaświtała nam w głowie myśl, że świetnie byłoby pozbyć się okularów i zamienić je na soczewki kontaktowe to zapewne zaraz pojawi się pytanie: ile to kosztuje? Zanim znajdziemy odpowiedź pójdźmy do okulisty, by się przebadać i dobrać soczewki do naszej wady wzroku.

Soczewki kontaktowe na miarę

Oszacowanie wydatków związanych z używaniem soczewek kontaktowych będzie możliwe dopiero po dobraniu odpowiednich dla nas, bo, co oczywiste, nie ma soczewek uniwersalnych. Tylko okulista precyzyjnie określi rodzaj wady wzroku, potrzebną do korekcji moc soczewek oraz nauczy jak z nich korzystać. Nasz tryb życia i przyzwyczajenia także mają wpływ na wybór soczewek kontaktowych. Są na rynku soczewki noszone przez całą dobę i takie, które wyjmuje się na noc, przepłukuje, umieszcza w pojemniczku z płynem wielofunkcyjnym, by rano założyć czyste i odkażone. Na tym nie koniec. Poza alergikami, którzy powinni korzystać tylko z soczewek jednodniowych, można zdecydować czy chcemy używać soczewek tygodniowych, dwutygodniowych czy miesięcznych.

Using first time contact lenses

Do sklepu z soczewkami weź kalkulator

Porównywanie cen soczewek nie jest sprawą łatwą, bo do kryterium wady wzroku, naszych przyzwyczajeń i nawyków, dochodzi wybór producenta oraz miejsce zakupu. Można kupować w sklepach stacjonarnych, ale też internetowych sklepach z soczewkami jak MylenShop.com. W tych ostatnich ceny często są niższe, nawet gdy doliczymy koszty dostawy.

Zobacz również  Jak zdrowo wybierać pieczywo?

Jak więc wybrać najlepszą dla nas ofertę? Przeliczając koszty na dzień użytkowania. Okazuje się, że najtańsze są soczewki miesięczne. Decydując się na te, które należy wyjmować na noc, trzeba doliczyć koszt płynu do dezynfekcji i przechowywania, ale okaże się, że nieco droższe, do noszenia bez przerwy przez trzydzieści dni, mają porównywalne ceny. Następne w rankingu są soczewki dwutygodniowe. Ich „dzienna” cena nie przekracza złotówki, ale pamiętajmy, że miesięcznie zużyjemy dwa komplety. Najdroższe, ale też najbardziej higieniczne, są jednodniowe soczewki kontaktowe. Jednorazowe są najchętniej kupowane, dlatego sklepy z soczewkami często organizują promocje, obniżając ceny lub dodając tzw. gratisy. Osobną grupę tworzą soczewki toryczne, które korygują astygmatyzm. Te, jako dwuogniskowe, bez względu na dopuszczalny czas użytkowania, są droższe.

Komfort, jaki dają soczewki kontaktowe jest niezaprzeczalny i nie ma się co dziwić, że zyskują coraz więcej zwolenników. Wśród nich bywają jednak nierozsądnie oszczędni, którzy używają soczewek dłużej niż wyznaczony termin przydatności. Producenci ściśle określają moment, w którym należy je wymienić na świeżą parę, bo soczewki, z  czasem, tracą swe właściwości przepuszczalności dla tlenu i nawilżenia. Pewnie tego w ogóle nie zauważymy, co nie znaczy, że nie narazimy oczu na infekcje.

Zobacz również  Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy - który wybrać?