Ketchup lubią prawie wszyscy i jest to jedna z najpopularniejszych na polskich stołach przypraw. Wyśmienicie smakuje z jajecznicą, na serowej kanapce, dodany do mięsa i marynat. Chętnie jedzą go także dzieci, dla których jest obowiązkowym dodatkiem do frytek. Czy ketchup jest zdrowy? Czy można go jeść bezkarnie?
Z czego robi się ketchup?
Dobrej jakości ketchup wytwarzany z dużej ilości pomidorów oraz minimalnej zawartości wszelkich ulepszaczy jest produktem prozdrowotnym. W czasie obróbki termicznej pomidor nie traci swoich wartości odżywczych. Ketchup zawiera bardzo dużo likopenu zwalczającego wolne rodniki – naturalnego antyoksydantu występującego w pomidorach. Dzięki wysokiej koncentracji w ketchupie znajdziemy go czterokrotnie więcej niż w świeżym pomidorze. Oznacza to, że spożywanie soków czy przecierów z pomidorów jest jak najbardziej korzystne dla zdrowia, choć produkty te zaliczane są do żywności przetworzonej. Lipoken działa przeciwnowotworowo, opóźnia procesy starzenia, a także chroni nas przed zawałem serca, cukrzycą, wylewem i innymi problemami kardiologicznymi. W przypadku mężczyzn ketchup przyczynia się również do zmniejszenia ryzyka zachorowań na nowotwór prostaty. Co więcej, zawarte w nim witaminy C i E wspomagają i wzmacniają naszą odporność.
Jak wybrać dobry ketchup?
Ketchup może być zrobiony z pomidorów albo koncentratu pomidorowego. Lepiej wybrać produkt zrobiony z koncentratu, ponieważ ma więcej pomidorów, mniej wody (bo została odparowana) i więcej likopenu. W 100 g ketchupu jest średnio 17 mg likopenu. Pomidory muszą być na pierwszym miejscu składu i powinno ich być jak najwięcej. Jeśli mamy na przykład 78% pomidorów, oznacza to, że na 1 kg sosu zużyto 2 kg pomidorów. Uważajmy na ketchupy, które w składzie mają głównie wodę. Zawierają bardzo mało składników odżywczych, a dodaje się do nich skrobię modyfikowaną i sporo konserwantów, w tym benzoesan sodu, który wraz z witaminą C zawartą w pomidorach tworzy rakotwórczy benzen. Pamiętajmy, że ketchup nie powinien mieć żadnych konserwantów, ponieważ utrwala się go w procesie pasteryzacji. Najważniejsze jednak, by ketchup zawierał jak najmniej dodatkowych substancji. W składzie ketchupów powinny się znaleźć: koncentrat pomidorowy, cukier, ocet, sól kuchenna, ziele angielskie, goździki, cebulę i ewentualnie inne przyprawy naturalne.
Co jeszcze znajdziemy w ketchupie?
Oprócz pomidorów podstawowymi składnikami są również cukier i ocet. Nie należą one do najzdrowszych, ale bez tego nie uzyskamy odpowiedniego smaku. Ketchupu z octem nie powinny jeść małe dzieci. Jeśli chcemy znaleźć ketchup z małą ilości octu, to szukajmy takiego, który ma ocet na końcu składu. Jeśli chodzi o cukier, to wybierajmy taki ketchup, w którym cukier jest dalej niż na 2 miejscu składu. Gotowanie nie musi być trudne, a na pewno przyniesie nam dużo satysfakcji. By potrawy smakowały jeszcze lepiej, stosujmy pyszny i zdrowy ketchup.