Reumatyzm nie jest jedną, konkretną chorobą. Pod tą nazwą kryje się ogólne pojęcie określające ponad 100 różnych chorób stawów, a nawet całego układu odpowiedzialnego za ruch. Generalnie, w przypadku problemów reumatycznych nie należy zwlekać i warto rozpocząć leczenie jak najwcześniej. Pozwoli to na znaczne złagodzenie pojawiających się problemów.
Generalnie reumatyzm można podzielić nawet na 10 grup chorób, jednak najłatwiej można go podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich obejmuje schorzenia związane ze starzeniem się układu kostnego (do tej grupy zalicza się osteoporoza, zwyrodnienia stawów, itp.). Druga grupa obejmuje choroby, które nie są związane z wiekiem osoby cierpiącej na daną dolegliwość. Przykładem może być reumatoidalne zapalenie stawów znane jako RZS. Wspomniane wyżej RZS, choroby zwyrodnieniowe stawów, reumatyzm tkanek miękkich oraz choroby metaboliczne (dna moczanowa), zalicza się do najczęstszych chorób o podłożu reumatycznym.
Jakie są przyczyny reumatyzmu?
Choroba określana jako reumatyzm to nic innego jak przewlekłe zapalenie stawów powodujące ból oraz ograniczające normalne, codzienne funkcjonowanie człowieka. Histamina oraz prostaglandyny wydzielane w organizmie przyczyniają się do powstawania takich stanów zapalnych. Ich wydzielanie można pobudzić poprzez uraz albo nawet zwykłe przeziębienie. Warto jednak dodać, że reumatyzm może być spowodowany przez czynniki genetyczne lub mogą go wywołać niektóre lekarstwa.
Leczenie reumatyzmu
Leczenie schorzenia, jakim jest reumatyzm polega przede wszystkim na jak najskuteczniejszym zminimalizowaniu jego objawów oraz łagodzeniu bólu i zwiększaniu sprawności układu ruchowego. Warto jednak starać się zapobiegać powstawaniu reumatyzmu i chronić organizm przed rozprzestrzenieniem się tej choroby na cały układ odpowiedzialny za poruszanie się.
Reumatyzm obejmuje choroby, które postępują w bardzo szybkim tempie, więc wskazane jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, najlepiej w czasie 6-12 tygodni od pojawienia się pierwszych objawów choroby. W przypadku szybkiej reakcji, istnieje szansa na całkowite cofnięcie się schorzenia.
Istotną sprawą jest również profilaktyka. Zapobiegać reumatyzmowi można już od wczesnych lat dziecięcych poprzez pilnowanie odpowiedniej postawy ciała, właściwe odżywianie (dostarczanie organizmowi wapnia, który buduje kości) i uprawianie sportu mającego ważny wpływ na elastyczność i rozwój układu kostnego. Należy też szybko i skutecznie leczyć różne infekcje, takie jak na przykład angina, która może doprowadzić do poważniejszych problemów.
Leki stosowane przy reumatyzmie
W przypadku pojawienia się schorzenia, jakim jest reumatyzm, w ramach leczenia stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne znane jako NLPZ. Ich zadaniem jest łagodzenie bólu i są one dostępne bez recepty. Dłuższe stosowanie takich środków wpływa niekorzystnie na żołądek oraz powoduje wiele innych skutków ubocznych. Warto za to stosować żele i maści do miejscowego stosowania, które przynoszą ulgę w bólu i umożliwiają normalne funkcjonowanie.
Dodatkowo zaleca się stosowanie różnych ziół na reumatyzm oraz rehabilitację, która wspomaga walkę z chorobą. Dokładne metody leczenia zostaną wybrane przez lekarza.