mezczyzna u lekarza

Jaka jest różnica między podcięciem wędzidełka prąca a wydłużeniem?

Jedną z dolegliwości mężczyzn jest zbyt krótkie wędzidełko prącia, który utrudnia przyjemne życie seksualne. Zaniedbanie problemu może prowadzić do jego zerwania, które będzie o sobie przypominać nawet do końca życia.

Czym jest wędzidełko?

Wędzidełko znajduje się m.in. w języku, gdzie jest odpowiedzialny za prawidłową wymowę, wardze górne i dolnej, w łechtaczce oraz w prąciu.

Wędzidełko prącia ( z łac. frenulum preputii,) to cienki fałd skórny, bardzo wrażliwy na bodźce łączący napletek z żołędziem penisa. Służy on prawidłowemu zsuwaniu się napletka podczas wzwodu, jak i zwisu prącia. Skrócenie lub zwężenie wędzidełka napletkowego może wynikać z wady genetycznej i ujawnić się dopiero przy rozpoczęciu współżycia.

Gdy wędzidełko jest zbyt krótkie, to podczas odbywania stosunku seksualnego może się naderwać, a nawet zerwać. Gdy tak się stanie, konieczna jest wizyta u lekarza. Jeżeli krwawienie ustanie, to interwencja chirurga nie jest potrzebna.

Wędzidełko może się zerwać również wtedy, gdy jest normalnej długość. Przyczyną zerwania w tym przypadku może być bardzo ciasny napletek, czyli inaczej mówiąc – stulejka. Powodem zerwania bywają także zbyt intensywne pieszczoty. Chociaż dzieje się to sporadycznie.

Skrócenie wędzidełka może być także efektem przebytych urazów oraz stanów zapalnych.

Zobacz również  Smakowe odkrycia w Spar: Nowe produkty i trendy kulinarne na półkach

Głównym objawem jest nasilający się ból przy próbie ściągnięcia napletka. Przede wszystkim podczas stosunku.

Czym różni się wędzidełko o sklejonego napletka i stulejki?

Jednym ze schorzeń prącia jest sklejony napletek. Każde niemowlę ma tę przypadłość. Nie należy się nią przejmować, gdyż napletek powinien sam odkleić się w pierwszych dwóch latach życia. Problem powstaje, gdy tak się nie stanie. Zrośnięty z żołędziem fałd skórny uniemożliwia jego zsunięcie, co znacznie utrudnia zadbanie o prawidłową higienę intymną. Z kolei stulejka to zwężenie napletka, przez które zsuwa się on z trudem lub wcale i nie zawsze wymaga ingerencji chirurga.

Co należy zrobić, aby przywrócić prąciu sprawność?

Wędzidełko jest usuwane podczas zabiegu obrzezania, który jest zalecany przez lekarzy urologów.

Zbyt krótkie wędzidełko jest anomalią anatomiczną i może się naderwać, a czasami nawet zerwać podczas odbywania stosunku płciowego. Jest to jednak rzadkością, gdyż powinien on naturalnie się uelastyczniać. Gdyby jednak tak się stało, nie ma potrzeby interwencji chirurga jeżeli krwawienie samo ustanie, jednak raz zerwane w ten sposób wędzidełko może zrywać się stale.

Wydłużenie wędzidełka prącia polega na jego podcięciu i zszyciu, dzięki czemu wydłuża się i staje się bardziej elastyczny. Podcięcie wędzidełka prącia jest dokonywane przez lekarza chirurga lub urologa przy znieczuleniu miejscowym. Podcięcie dokonywane jest wzdłuż prącia po czym dokonuje się ich zszycia. Rana może goić się do 4 tygodni, i w tym czasie powinno wstrzymać się ze współżyciem seksualnym.

Zobacz również  Soczewki kontaktowe na lato